JAK KUPOWAĆ

Stosunkowo rzadko zdarzają się tutaj wina o niskiej jakości i banalne. Niestety jednak się zdarzają.

Aby więc odpowiednio wybrać i nie przepłacić, należy po pierwsze, kierować się lokalizacją działki, a po drugie referencjami samego winiarza. Generalna zasada jest taka, iż im etykieta jest bardziej precyzyjna w opisie miejsca, to tym bardziej cenny będzie rzeczony burgund.

Wiele burgundów jest drogich, a nawet bardzo drogich, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem kiedy ma się do czynienia z produktem najwyższej jakości, a do tego jeszcze bardzo rzadkim, bowiem produkowanym niejednokrotnie w niemalże mikroskopijnych ilościach.

System apelacji, na pierwszy rzut oka, wydaje się być nad wyraz skomplikowany, bowiem jest ich tutaj razem 100, z czego 33 to Grand Crus z 635 climats (Premier Crus), 44 Villages (communales) i 23 Bourgognes (regionales). Na etykiecie zaraz po nazwie gminy następuje nazwa parceli (np. Nuits-Saint-Georges 1er Cru Les Vaucrains ).

33 winnice Grand Crus (32 w Côte d’Or i 1 w Chablis), to najbardziej wartościowe parcele (climats), dające najwyższe burgundy. W tym przypadku, nazwa gminy znika z etykiety, i jest zastępowana, precyzyjnie określoną nazwą terroir - np. Corton, Montrachet itp.