SYSTEM APELACJI

Aby to wszystko do końca zrozumieć, najlepiej jest oczywiście, po prostu wybrać się do Burgundii, a następnie stanąć na płaskim terenie u stóp winnic, mając z boku pasmo wzgórz ciągnących się z południa na północ Zarówno pasmo wzgórz jak i “wypłaszczenie” u ich stóp zostały umownie podzielone w poprzek na côtes (zbocza, regiony), a mianowicie (patrząc od dołu, tzn. od południa):

• Côte Chalonnaise
• Côte de Beaune
• Côte de Nuits

Natomiast na samym południu i na samej północy, dwa nieco odrębne regiony, ale wciąż należące do Burgundii, a mianowicie:

• Maconnais & Beaujolais
• Chablis


Kiedy więc już tylko znajdziemy się tej zaiste bajkowej krainie, postarajmy się stanąć w najbardziej dogodnym do obserwacji miejscu u podnóża wzgórz.

I tak, patrząc na północ, kątem oka zauważamy, iż po prawej stronie (za szosą przebiegająca przez całą Burgundię z południa na północ), teren jest zupełnie płaski i praktycznie w całości pokryty winnicami .Wina z tych winnic w ramach swojej apelacji ściśle określającej miejsce i granice upraw mają prawo nosić nazwę wyłącznie:

• Bourgogne (Appellation Regionale)

Po lewej natomiast stronie (patrząc na północ) od szosy, teren zaczyna się lekko wznosić, jest również pokryty winnicami, ale to właśnie tutaj ulokowały się praktycznie wszystkie wioski i miasteczka winiarskie (villages). Wina z tych winnic, ulokowanych pomiędzy tymi miasteczkami, w ramach swojej apelacji noszą nazwę:

• Village (Appellation Communale)

W miarę dalszego wznoszenia się terenu i przechodzenia jego rzeźby w zbocza, następuje wzrost unikalności samych terroirs (np. lepsze nasłonecznienie). Burgundy tutaj wytwarzane to:

• Premier Crus (Climats)

Najwyższą jakość burgundów dają winnice położone wyżej na wzgórzach i o znacznym nachyleniu stoku, a to z uwagi na najlepsze nasłonecznienie i najlepszy drenaż (woda opadowa spływa natychmiast do podnóża stoku, nie pozostając w winnicy), są to:

• Grand Crus

W 1975 r. narodziła się jeszcze jedna apelacja. Jest nią Crémant de Bourgogne , a więc wino „z bąbelkami” robione metodą szampańską (methode champenoise). Innymi słowy szampan, ale nie mogący nosić takiej nazwy, z uwagi na zastrzeżenie rzeczonego pojęcia wyłącznie do win wytwarzanych w Szampanii.

We Francji istnieje kilka różnych crémants (np. de Loire, de Bordeaux czy d’Alsace), ale tylko Crémant de Bourgogne wytwarzany jest z identycznych gron jak prawdziwy szampan, a więc z pinot noir i chardonnay.